Dioda z najprostszych elementów.

Tak wygląda dioda germanowa (1N34A - symbol tej diody) wykonana fabrycznie.Dioda jest elementem, który pozwala prądowi przepływać tylko w jednym kierunku.
Jest zadziwiające jak wiele różnych zwykłych przedmiotów może działać tak jak dioda, na przykład stara zardzewiała żyletka i grafitowy rysik z ołówka.

Rozmiar: 23842 bajtów

Lekko dociskając grafitowy rysik do niebieskich plam lub do plam rdzy na żyletce otrzymujemy odpowiednik diody ostrzowej. Grafitowy rysik z ołówka mocujemy do agrafki za pomocą miedzianego przewodnika pozbawionego izolacji, można go dodatkowo do agrafki przylutować. Agrafka działa jak spręzyna lekko dociskając rysik do żyletki. Jeżeli docisk będzie za mocny lub za słaby, dioda nie będzie działać. Należy poeksperymentować. Odpowiednia plamka rdzy na żyletce jest również czynnikiem bardzo ważnym: ilość tlenku żelaza zbyt duża lub za mała spowoduje również to, że dioda nie będzie działać. Przesuwając rysik po powierzchni żyletki obserwujemy wskazania miernika i wybieramy to położenie, w którym miernik pokaże największy przepływ prądu.
Jeżeli nie masz zardzewiałej żyletki można spróbować innych kawałków jakiegoś zardzewiałego metalu. Ewentualnie nową żyletkę posyp solą, skrop wodą i potrzymaj chwilę nad ogniem kuchenki gazowej aż pojawią się na niej plamy błękitu i purpury.
Tłumaczenie oryginalnej strony: Science Toys You Can Make With Your Kids - Marian Talar